POLECANE: Enea Spring Break 2017

POLECANE: Enea Spring Break 2017 POLECANE: Enea Spring Break 2017

Podczas tegorocznej edycji Spring Break wystąpią tacy artyści jak Organek, Fisz Emade, Domowe Melodie czy Łona — zapewne doskonale znani szerszej publiczności. Doświadczenie nauczyło nas jednak, że podczas tego festiwalu najbardziej liczą się ci, o których wcześniej nie słyszałeś, a przede wszystkim, których wcześniej nie miałeś okazji usłyszeć na żywo.

Koncerty są krótkie, kluby często wypełnione po brzegi, a więc trzeba rozsądnie podejmować decyzje. Poniżej kilka z naszych wyborów, których lepiej nie przegapić.

 

CZWARTEK 20.04.2017

DOUCHKA  (Klubokawiarnia Meskalina 20:00 - 20:30) 

Choć Douchka jest debiutantem to na swoim koncie ma już kilka sukcesów i prestiżowych eventów. Francuski młody artysta w ciekawy sposób łączy ze sobą elektronikę i hip-hop. Dźwiękiem bawi się nie tylko dzięki swojemu talentowi, muzyczną edukację zdobywał m.in. podczas Red Bull Music Academy 2014. To dobry wybór na rozpoczęcie festiwalu, bo jedno jest pewne, jego muzyka wprawia w pozytywny, wakacyjny nastrój.

THEM PULP CRIMINALS (Pod Minogą - Stjup Stage 20:15 -20:45)

Ubierają się na czarno i prawdopodobnie czczą szatana, ale przecież to jest teraz modne. Okazuje się, że Outlaw Country ma się w Polsce całkiem dobrze i nie jest to zasługa Nergala. Alternatywna prasa jednogłośnie zachwyca się tym duetem z Krakowa, a chyba najlepszą rekomendacją Them Pulp Criminals jest fakt, że w ten sam weekend otwierają koncert King Dude w Warszawie.

EABS (CK Zamek Wielka Sala 20:45-21:15) 

Jeżeli wciąż zastanawiasz się, czy jazz jest dla Ciebie, powinieneś przestać i spróbować muzycznych reinterpretacji serwowanych przez EABS. Muzycy tym razem przepuścili przez swój hip-hopowy filtr muzykę znanego wszystkim Komedy. To nowoczesne podejście do klasyki może zabrzmieć naprawdę dobrze w wersji live.

BETTER PERSON (Scena Na Piętrze - Perła Stage 21:45 - 22:15) 

Koncert dla wrażliwców. W sam raz na chwilę, zanim oddamy się imprezowemu szaleństwu, które nadejdzie razem z piątkiem i sobotą. Solowy projekt Adama Byczkowskiego to dość osobliwa opowieść o miłości czy lękach, ubrana w dźwięki syntezatora. 

PIĄTEK 21.04.2017

BLOKI (Scena Okno Fabryki Zespołów 18:00 - 18:30 )

Bloki to kolejna eksperymentalna mieszanka pomiędzy tripem, soulem i breakiem. To nietypowe połączenie powoduje, że twórczości tego duetu nie da się ominąć.

MAJLO (Dragon - Scena MDK18:00 - 18:30)

MaJLo to producent, wokalista, kompozytor, a także wszechstronny instrumentalista. Swoje muzyczne portfolio buduje od lat, ale dopiero od niedawna zwrócił się w stronę muzyki popularnej. Często porównywany do Bona Ivera i Cheta Fakera. Jego muzykę określić można jako przyjemną elektronikę pomieszaną z popem.

Mitch & Mitch & Kassin (Plac Wolności - Enea Stage 19:00 - 19:30)

Mitch & Mitch widzieliśmy już w wielu różnych wydaniach. Zespół robił sobie przerwy, ma na swoim koncie przeróżne kolaboracje, a tym razem, żeby nie było nudno pojechali nagrać płytę aż do Brazylii. Legendarne studio, legendarni muzycy, legendarne ścieżki, więc pewnie pierwszy występ też będzie legendarny.

HATTI VATTI (CK Zamek Wielka Sala 19:45-20:15)

Hatti Vatii po raz kolejny wystąpi na Spring Breaku. Tym razem z nowym wydawnictwem „Szum”, które w skrócie można określić jako bardzo ciekawe i nowatorskie spojrzenie na archiwa dźwiękowe. Płyta ukazała się nakładem MOST Records. Zaufanie mamy zarówno do artysty, jak i wytwórni, więc polecamy bez wahania.

BOWNIK (Scena Na Piętrze - Perła Stage 20:00 - 20:30)

Co prawda BOWNIK miał już okazję wystąpić na Spring Break jeszcze jako Control the Weather, ale teraz wracają z nową nazwą i trochę innym podejściem do dźwięków. Sami swoją muzykę wkładają w ramy vegan disco, a czym ono jest, dowiemy się może podczas występu.

MEEK, OH WHY? (Dziedziniec Różany - Red Bull Tour Bus 21:30 - 22:00)

Kolejny młody, wykształcony (muzycznie) i uzdolniony. Bawi się hip-hopem, elektroniką i jazzem. Mikołaj w swoich produkcjach jest odpowiedzialny zarówno za muzykę, jak i słowa. Na pierwszej EP-ce sam nagrał wszystkie dźwięki, w tym chórki, gitary, synthy i trąbki. Na żywo występują w pięcioosobowym składzie, który prawdopodobnie spokojnie może stanowić poważną konkurencję dla live składów Bisza czy Mesa.

SOBOTA 22.04.2017

BITAMINA (Dziedziniec Różany - Red Bull Tour Bus 18:00 - 18:30)

Bitaminę ciężko ująć w konkretne ramy muzyczne. Zespół imponuje sprawnym poruszaniem się po gatunkach. Połamane bity, przeplatane zaskakującymi samplami, a wszystko wymieszane w hip-hopowo - jazzowym klimacie, z domieszką elektroniki, a nawet indie rocka. Oprócz samej muzyki uwagę przyciągają także partie wokali. 

SEKUOIA  (Klubokawiarnia Meskalina 20:00 - 20:30)

Młody artysta ma na swoim koncie występy na wielkich festiwalach, dobrze znany w swojej rodzimej Dani. To dobry sposób na oderwanie się na chwilę od polskiej sceny muzycznej i zanurzenie się w raczej spokojnych, elektronicznych dźwiękach.

DECADENT FUN CLUB ( Scena Na Piętrze - Perła Stage 22:00 - 22:30)

To nie pierwsze wcielenie Pawła Ostrowskiego, który znany jest szerszej grupie odbiorców dzięki pewnemu talent show. Ale, jak przyznaje sam zainteresowany, tym razem jest na poważnie. Mają za sobą już kilka koncertów i pierwszy teledysk (link), jednak jak zapowiadają - to dopiero początek. Coś dla fanów smutku głęboko zaszytego w pięknych melodiach. Na pewno Wam się spodoba.

MANOID (Projekt Lab - T Mobile Electronic Beats Stage 22:30 - 23:00) 

Manoid nie boi się eksperymentów i choć zdecydowanie tworzy elektroniczne brzmienia, to śmiało łączy je z akustycznymi instrumentami, zaskakującymi wokalami, a także nagraniami terenowymi. Czasem mrocznie, ale bywa też miło i przyjemnie.

BASS ASTRAL X IGO (SQ 1:30 - 2:00) 

Projekt, który dla twórców jest oderwaniem od rockowego grania, którym zajmują się na co dzień. Słychać, że to dla nich przede wszystkim zabawa z dźwiękiem, dzięki której powstały utwory poruszające do tańca. W sam raz na zakończenie festiwalu.

Zapewne poza wymienionymi powyżej koncertami uda nam się zobaczyć dużo, dużo więcej. Poza tym Enea Spring Break to nie tylko koncerty, ale także panele dyskusyjne i rozmowy, w tak zwanym międzyczasie. Wszystkie potrzebne informacje na temat festiwalu możecie znaleźć tutaj. Zachęcamy także do zapoznania się z pełną listą artystów. Mamy nadzieję, że widzimy się pod sceną. 

 

Karolina Wielocha

Karolina Wielocha

Prawdziwy człowiek orkiestra - nagrywa, montuje, rozmawia, pisze, projektuje - i robi to wszystko z czystą przyjemnością. Połowa projektu Nachspiel. Spotkasz ją na Offie, Tauronie, Spring Break i Audioriver.