TOP 5 i czarny koń Soundrive’a – zaczynamy odliczanie!

TOP 5 i czarny koń Soundrive’a – zaczynamy odliczanie! TOP 5 i czarny koń Soundrive’a – zaczynamy odliczanie!

Soundrive zbliża się wielkimi krokami. Od szóstej edycji dzieli nas mniej niż 2 tygodnie, więc czas zakasać rękawy, zrobić risercz i zdecydować, na czyj koncert pójść.

Wciąż nie macie swoich typów? Bez obaw, my też nie. Nigdy nie można do końca przewidzieć, jak będzie wyglądał czyjś występ na żywo, niezależnie od tego, jak brzmi na płycie. Stocznia Gdańska jest specyficznym miejscem o niepowtarzalnej energii, co też wpływa na odbiór muzyki.

Mimo wielu „ale” i „chociaż”, zdecydowaliśmy się stworzyć subiektywne TOP 5, czyli nasze must see, na które liczymy i w których pokładamy swoje nadzieje. Dodatkowo, staramy się dociec, kto w tegorocznym line-upie jest czarnym koniem rozgrywki i kto będzie dla nas tak dużą niespodzianką, jak Fat White Family rok temu (jeśli byliście na tym koncercie, wiecie o  czym mówimy). Aby być w zgodzie z tematem artykułu, podrzucamy wam kilka nagrań live, abyście wiedzieli, czego mniej więcej można się spodziewać. 3, 2, 1...

 

K-X-P (FIN)

Nie wiemy, czy nazwa zespołu powinna budzić skojarzenia z filmem K-Pax, ale niektóre kawałki z powodzeniem mogłyby znaleźć się na OST tej produkcji. I piszę to, jako komplement. Mrocznie, transowo, elektronicznie – Ci Finowie wiedzą, jak to się robi. K-X-P hipnotyzują prostotą, grają przestrzennie i sprawiają, że wciąż chce się więcej. Z nagrań live dostępnych w sieci wynika, że grają na dwie perkusje, co też jest super, bo jak powszechnie wiadomo – zestawów perkusyjnych nigdy za wiele. Ich live’y są starannie przygotowane i czujemy, że będą brzmieć znakomicie w industrialnych przestrzeniach klubu B90.

 

Sevdaliza (NL)

Pochodząca z Iranu wokalistka łączy w sobie zmysłowość, wrażliwość i talent kompozycyjny. W kwietniu tego roku wydała swój debiutancki album ISON, który, jak sama przyznała w wywiadzie dla magazynu The Fader, opowiada o strachu i uczuciach, które są dla niej bezgraniczne i niezmierzone: rozwoju i doświadczeniu. Materiał na nowej płycie jest intymny, brzmi trip-hopowo, przyciąga nieco mroczną elektroniką i intrygującym wokalem, wprowadzając słuchacza w świat widziany oczami Sevdalizy. Na koncertach można podziwiać nie tylko jej głos, ale także posągową urodę i zmysłową choreografię. W maju artystka zagrała koncert w Warszawskim klubie Miłość / Patio Kredytowa 9, podczas którego widownia nie mogła oderwać od niej wzroku. Bardzo liczymy, że jej powrót do Polski, tym razem na scenę Soundrive’a, będzie równie wyjątkowy.

 

Brutus (BE)

O nich będzie jeszcze głośno. Dosłownie. Post-hardcore’owe trio pochodzi z Belgii i w tym roku wydali debiutancki krążek Burst. W niemal wszystkich recenzjach i notkach prasowych zwraca się uwagę na postać Stefanie Mannaerts i nie mamy zamiaru się wyłamywać. Trzeba o niej wspomnieć choćby dlatego, że Stefanie pełni w Brutusie dwie role – gra na perkusji i śpiewa, a obie te rzeczy robi fenomenalnie i z niezwykłą siłą. Czekamy z niecierpliwością na ten koncert.

 

Then Comes Silence (SWE)

Goth rock, post punk? Then Comes Silence jest gdzieś pomiędzy. Jesienią planowana jest premiera ich najnowszej płyty Blood, która wydana zostanie przez kultową wytwórnię Nuclear Blast i niech to będzie świadectwo popularności, jaka stoi przed tym zespołem. Materiał zapowiada się świetnie – bardzo liczymy, że usłyszymy go w tym roku na żywo na deskach B90.

 

The Bug (UK)

Dobry koncert wcale nie musi być mroczny, poruszający i trzymający w napięciu. Może być energiczny, charyzmatyczny i pełen dobrych rymów – i tego oczekujemy po The Bug. Raper z dwudziestoletnim stażem, kojarzony przede wszystkim z wytwórnią Ninja Tune jest wart uwagi nie tylko ze względu na jego nieoceny wpływ na muzykę, ale również energię na żywo.

 

 

W końcu, kogo typujemy do tytułu Fat White Family roku 2017? Zostawimy dwa poniższe live’y bez komentarza i dla waszej wiadomości, a sami z niecierpliwością oczekujemy koncertów. Jesteśmy bardzo ciekawi, czy nasze typy się potwierdzą.

White Wine (DE)

Get Your Gun (DK)

 

Małgorzata Ostoja Domaradzka

Małgorzata Ostoja Domaradzka

Wrocławianka, od czterech lat mieszka w Warszawie. Jej największą pasją jest sport i muzyka - przez wiele lat trenowała siatkówkę, od 2015 roku pasjonatka wspinaczki sportowej.